Επιστροφή στις νίκες… Πανθυρεατικός – Ορχομενός 1-0 & ΑΕΚ Τρίπολης – Απόλλωνας Τυρού 5-0

0

Ο Πανθυρεατικός φιλοξένησε τον Ορχομενό στο γήπεδο του Άστρους και τον νίκησε 1-0 με τον Ιατρίδη να είναι ο μοναδικός σκόρερ του αγώνα.

Το παιχνίδι δεν ήταν και το πιο ποιοτικό που θα μπορούσε να παρακολουθήσει κάποιος όμως το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν οι παίκτες του Άστρους δεν ήταν τόσο άστοχοι. Τεράστια ευκαιρία για τον Ορχομενό με τον Παυλίδη να σπαταλάει απίστευτο τετ α τετ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, μιας και καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει κάποια αξιόλογη φάση. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Ιατρίδη όμως ο Βεργέτης που ήταν κοντά στην φάση είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μια πολύ δύσκολη φάση αλλά και στο βίντεο που θα παρακολουθήσετε αργότερα φαίνεται πως ο διαιτητής πήρε την σωστή απόφαση. Στο 35′ ο Χαρμπαλής πήρε ωραία την μπάλα από τα δεξιά, έκανε μια πολύ ωραία τρίπλα στον αντίπαλο του ο οποίος στην προσπάθεια να τον κόψει τον ανέτρεψε εντός περιοχής και σε αυτήν την φάση ο Βεργέτης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιατρίδης ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Σκορ που έμεινε μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πανθυρεατικός έκατσε λίγο πίσω και έδωσε την ευκαιρία στον Ορχομενό να πάρει μέτρα στο γήπεδο όμως να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι χτυπώντας κυρίως στης αντεπιθέσεις έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να μεγαλώσουν το σκορ κυρίως με τον Ραπτόπουλο ο οποίος είχε και 2 κλασικές ευκαιρίες. Το 1-0 δεν άλλαζε ο χρόνος κυλούσε και όσο ο Ορχομενός έμενε μέσα το παιχνίδι τόσο πιο απειλητικός προσπαθούσε να γίνει. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως ο Παυλίδης από πολύ καλή θέση σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανθυρεατικός: Θεοδωρόπουλος, Μακρής, Κοδέλλας, Κοκαβέσης, Παπούλιας, Χαρμπαλής, Ιατρίδης (50′ Μπάρλας), Σαμαρτζής (70′ Καψάλης), Δικαίος, Ραπτόπουλος (93′ Σούρσος Δ.), Αγγελόπουλος (90′ Σούρσος Π.)

Ορχομενός: Πετρόπουλος, Νέζος, Αλέμης (75′ Νίνης), Τσαλγιτζόπουλος, Μούστος Σ. (90′ Σωτηρόπουλος),Ντρέου, Ρουμελιώτης, Μούστος Θ., Δρόσος (46′ Τσαλγιτζόπουλος Γρ.), Παυλίδης, Μακρής (83′ το Κατσάνης)

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ Τρίπολης απέναντι στον Απόλλωνα Τυρού

Στο γήπεδο της Κάρτσοβας πραγματοποιήθηκε σήμερα στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής η αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΚ Τρίπολης και της ομάδας του Απόλλωνα Τυρού.

Η ΑΕΚ Τρίπολης εμφανώς έδειξε καλύτερα χαρακτηριστικά και μεγαλύτερη ποιότητα, κάτι άλλωστε που μαρτυρά και το τελικό 5-0 το οποίο σε γενικές γραμμές ήρθε εύκολα.

Η  ΑΕΚ Τρίπολης μπήκε πιό δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί στο 5ο λεπτό με τον Τεγεάτη Κώστα Κολλιόπουλο, πριν σφυρίξει ο διαιτητής για την ανάπαυλα του ημιχρόνουκαι πιο συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό  μετά από προσπάθεια του Σαλαπάτα από τα αριστερά η μπάλα χτύπησε στον αμυντικό του Απόλλωνα Σβερκούνου και κατέληξε στα δίχτυα.

Εν συνεχεία μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαλαπάτας έγραψε το 3-0 δίνοντας στο υπόλοιπο του παιχνιδιού τυπικό χαρακτήρα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε παρόλα αυτά όμως σημειώθηκαν άλλα δύο γκολ ένα με τον Αρδάμη στο 69ο λεπτό και ένα με τον Λιαρίκο ένα λεπτό πρίν τη λήξη της κανονικής διάρκειας..

Έτσι απλά λοιπόν ΑΕΚ Τρίπολης – Απόλλωνας Τυρού 5-0

ΑΕΚ Τρίπολης: Κοκκινάκος, Πετρόπουλος, Διονέλης, Λιακόπουλος, Καψής, Αρδάμης, Κολιόπουλος, Πετρόπουλος, Σαλαπάτας, Δήμος, Λιαρίκος

Έπαιξαν και οι: Κατσαρός, Πρίφτι, Ανδριανός, Ζούλης

Απόλλων Τυρού:  Λυσίκατος, Δερνίκος,Καμβύσης, Σβερκούνος, Ζαροκώστας, Μέλλος, Κοσκολός, Κάστας, Τζιανής, Ψύχας, Χείλαρης

Έπαιξαν και οι:  Μέγας, Πυρής, Λυσίκατος