0

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Άθλος Μαινάλου 2017 (run+bike), έγινε  για όγδοη  συνεχόμενη χρονιά, το Σαββατοκύριακο 21-22/10/2017 στην περιοχή της Βυτίνας με την υποστήριξη της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Γορτυνίας.

211017_TP14663Ένα ποσοστό  5% των εισπράξεων από την συμμετοχή του κάθε αθλητή θα δοθεί  για βοήθεια στον οργανισμό Χαμόγελο του παιδιού.

Οι τέλειες  καιρικές συνθήκες  που επικράτησαν το διήμερο του αγώνα, έκαναν τους εκατοντάδες αθλητές και θεατές, να απολαύσουν τα  μοναδικά σε φθινοπωρινά χρώματα,  τοπία του Μαινάλου.

Αφετηρία και τερματισμός των αγωνισμάτων σε σηματοδοτημένες διαδρομές, ήταν η κεντρική πλατεία  στην Βυτίνα.

Όπως  κάθε χρονιά έτσι και φέτος ο Άθλος Μαινάλου περιλάμβανε ορεινό τρέξιμο (MTR) και ορεινή ποδηλασία (MTB).
Οι διαδρομές  κινούνταν μέσα στα δάση του Μαινάλου.
Μπορούσε κάποιος να κάνει είτε τα δύο αγωνίσματα MTR και MTB, δηλαδή τον Άθλο Μαινάλου, είτε να συμμετάσχει μεμονωμένα σε κάποιο  αγώνισμα.

Στο MTR η διαδρομή ήταν 19 χιλιόμετρα και 480μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς με μεγάλη ποικιλία στο τερέν.
Στο MTB είχαν σχεδιαστεί δύο διαδρομές: η κλασσική, αισθησιακή διαδρομή με μήκος 37 χιλιόμετρα με 1230μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς και μια διαδρομή 15 χιλιομέτρων και 410 μέτρων θετικής υψομετρικής διαφοράς για νέους αναβάτες.
Στο αγώνισμα του ορεινού τρεξίματος  πρώτος πέρασε την αψίδα τερματισμού  ο Δημητρακάκης Θοδωρής με χρόνο 1:33:11, δεύτερος τερμάτισε ο Φκιάρας Γιάννης με χρόνο 1:35:13 και τρίτος τερμάτισε ο Σανέτσης Αθανάσιος με χρόνο 1:37:01.
Στις γυναίκες πρώτη πέρασε την γραμμή τερματισμού η Παναγούλια Νίκη με χρόνο 2:02:43, στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Τσιντζούρα Θωμούλα με χρόνο 2:05:59 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ευστρατιάδη Κατερίνα με χρόνο 2:08:21.

Το πρωί της Κυριακής δόθηκε η εκκίνηση από την πλατεία της Βυτίνας για το αγώνισμα της ορεινής ποδηλασίας στις δυο αποστάσεις των 15 και 37 χιλιομέτρων.
Στα 37 χιλιόμετρα πρώτος πέρασε την γραμμή του τερματισμού ο Γιώργος Δάντος με χρόνο 1:41:49, δεύτερος τερμάτισε ο Θοδωρής Πετρίδης με χρόνο 1:46:21 και τρίτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Πάρρας 1:48:33.
Στις γυναίκες πρώτη πέρασε την γραμμή του τερματισμού η Ανέτα Πλέβα με χρόνο 2:31:52, δεύτερη τερμάτισε με χρόνο 2:42:53 η Μαρία Πανταζή και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ματίλντα Παπαθανασίου με χρόνο 3:25:39.

Στα 15 χιλιόμετρα εντυπωσιακή εμφάνιση με πολύ γρήγορους χρόνους είδαμε από αθλητές κάτω των 18 ετών με πρώτο να περνά την αψίδα του τερματισμού ο νέος και πολλά υποσχόμενος αθλητής Μάρκος Μπαρμπετσέας με χρόνο 0:39:46, δεύτερος επίσης αθλητής κάτω των 18 ετών Ερμής Ταμπαρόπουλος με χρόνο0:40:37 και στην τρίτη θέση επίσης αθλητής  κάτω των 18 ετών ο Δημήτρης Παπανικολάου με χρόνο 0:42:43.
Στις γυναίκες πρώτη πέρασε την γραμμή του τερματισμού η νεαρή ανερχόμενη αθλήτρια Αλεξάνδρα Αδάμ με χρόνο 0:45:31, στην δεύτερη θέση τερμάτισε η  Βαρβάρα Ελαιοτριβάρη με χρόνο 0:58:52 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Παναγιώτα Κουτρομάνου με χρόνο 1:15:24.
Για πρώτη φορά φέτος υπήρξε και κατηγορία για ηλεκτρικά ποδήλατα. Πρώτος στα e-Bike τερμάτισε ο Χρήστος Αθανασιάδης με χρόνο 2:22:59, δεύτερος ο Eduard Muller με χρόνο 2:24:13 και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Σωτήριος Ανδρώνης με χρόνο 2:24:38.